вторник, 19 февруари 2013 г.

Всичко което искате да знаете за розите

озеленяване софия


Обща характеристика и класификация на розите


Изисквания:
Изискват слънчеви местораснения, богати на органични вещества песъкливо-глинасти дълбоки почви.
Реакция на почвата 6-7рН, алкална до слабо кисела. Да няма високи подпочвени води. На слънчеви припечни изложения не се препоръчва садене на рози. Не обичат въздушни течения. За по-високите планински райони може на южни изложения, но не близо до сгради. Иначе изток, запад, североизток, югозапад. В паркова среда се садят в лехи.

Обработка на почвата
основна обработка се препоръчва да се прави есенно време, задължително дълбока обработка на 60см.
При ръчно обработване се прави риголване с 3 лопати. Обикновено между първи и втори пласт се внасят и органични пластове. Строителните отпадъци задължитално се почистват.
Скелетни материали с големина до 2мм.

Основно торене – използва се най-често оборски тор. Торене 6-8t/dka, а при слабо запасени почви 8-10t/dka (8-10kg/m2). Внасят се на дълбочина 30-35см.
Внасят се и минерални торове в съотношение N:P:K – 1:1:2 при норма 100g/m2 .
  • Амониева селитра – 12kg/dka
  • Суперфосфат - 67kg/dka
  • Калиева сол - 18kg/dka
При единично засадени рози в яма с норма 5кg на брой и минерален тор 15-20g.
Повърхностно минерално торене 1:1:2 (30g/m2) и се зарива с гребло.
За розите се препоръчва и внасяне на костно брашно, благоприятстващо обилния цъфтеж 100g/m2. Внася се в повърхностния слой почва. Органичните торове се внасят есенно време, а минералните повърхностно на пролет.
При употреба на чайно-хибридни рози може и да се отглеждат на по-алкални почви.

Ако рН не е в нормите:
  • при ниска варуваме със смлян варовик 200kg/dka
  • при много алкална – внасяме сяра 120 kg/dka или амониев сулфат (NH4)2SO4 25kg/dka.

Засаждане на розите
Извършва се поне 2-3 седмици след основната обработка на почвата. В топлите райони се предпочита есенното засаждане. За по-студените райони и за нестудоустойчивите рози се препоръчва пролетно засаждане. Преди засаждане се прави подрязване на кореновата система.
Надземната част при есенно засаждане се отрязва на 30-40см, а  на 20см се съкращават само миниатюрните/бордюрни рози. Преди засаждане се прави самата резитба.  Парковите рози се съкращават на 1/3 или 1/4 от дължината (30-40см).
Посадъчните материали от рози се доставят замръзнали. Размразяването се прави бавно в неотоплени помецения с t 5-8°С. След 2-3 дни се разопаковат. Много често производителите есенно време изваждат посадъчните материали и ги държат в проветливи помещения.  Преди засаждане се препоръчва потапяне на корените в гъста каша от глина и оборски тор. Целта е да се образува филм върху кората на корените. Розите се засаждат в ями 50/50/50см.
Дълбочината на засаждане е до мястото на облагородяване, което трябва да остане на повърхността.
При есенно засаждане, растенията се зазимяват като се прави купчинка от почва 20-25см.
При пролетно за около 2 седмици растенията трябва да останат покрити.
При щамбовите рози след засаждане поливаме.

Групиране и растояния на засаждане
 Ігрупа – рози за рязан цвят – чаенохибридни, сортове на ремонтантните рози Rosa hybrida bifera, rosa perniciana – за тях е характерно че са най-взискателни към почвените условия и нестудоустойчиви. в зелените площи се използват за лехи в розариуми и се засаждат на растояние 60см.

 ІІгрупа – рози за лехи и уедрени групи – полиантови рози, полиантови хибриди – не са много високи, по-невзискателни, по-сухоустойчиви, зимоустойчиви. Растояние 40-60см в лехи.

 ІІІгрупа – градински миниатюрни рози – около 20-30см височина. Използват се за скални кътове или бордюри. Растояние 20см.

 ІVгрупа – високи катерливи рози (храстовидни) – достигат височина до 2м. – Rosa rugosa, Rosa gallica, Rosa alba, Rosa rubiginosa, Rosa mushata,  Rosa spinosisima. Студоустойчиви. Растояния при ивици 60-80см, а в групи 80см до 1,50м.

 Vгрупа – катерливи и полукатерливи рози – катерливи (Rosa wichiriana, Rosa lambertiana, Rosa panksia, Rosa multiflora) и полукатерливи (пъпкови мутации на обикновени рози Rosa ‘Paul Scarlet climber’) За вертикално озеленяване на стени и различни съдове. Растояние 1,50м.
  VІгрупа – щамбови рози – в масиви, растояние между лехите 1-1,20см.

Няма коментари:

Публикуване на коментар